خانه » خانواده » ویژگی های خانواده ی متعادل و سالم

ویژگی های خانواده ی متعادل و سالم

خانواده های متعادل و شاد دقیقاً می دانند چه موضوعاتی را به چه صورت مطرح نمایند و در برخورد های خود غیر منطقی عمل نمی کنند. در خانواده سالم انرژی صرف پیشرفت و تعالی اعضای خانواده  می شود نه مصروف مشکلاتی که بخاطر عملکرد ضعیف سیستم خانواده ایجاد می گردد.

برخی از ویژگی های خانواده سالم عبارتند از:

تعهد و صمیمیت: در خانواده سالم اعضاء متعهد خواهند بود که برای رشد, تعالی و آرامش سایر اعضای خانواده تلاش کنند. افرادی که به اندازه کافی نسبت به خانواده تعهد کافی نشان نمی دهند کارکرد خانواده را دچار اختلال می کنند.

صمیمیت بدان معناست زوجین یا اعضاء خانواده نسبت به احساسات یا روحیات یکدیگر آگاه بوده و همدیگر را درک کنند. به هر جهت اگر صمیمیت در خانواده تضعیف شود فضای خانواده سرد و بی روح می شود.

الگوهای مؤثر ارتباطی: در خانواده سالم ارتباط به خوبی برقرار می گردد. پیام های که بین اعضای خانواده رد و بدل می شوند روشن و مشخص است و کمتر سوء تفاهمات شکل می گیرد. در این خانواده ها از موضوعات زیادی صحبت می شود و در هنگام اختلاف و مناقشه سعی می شود موضوع به خوبی بررسی و به شکل سازنده حل شود ضمن اینکه لحن افراد نسبت به یکدیگر مثبت و مهربانانه است.

قدردانی: یکی دیگر از ویژگی های خانواده های موفق را توانایی قدردانی از یکدیگر در نظام خانواده می دانند. مهارت قدردانی به شکل کلامی و غیر کلامی انجام می شود. بیان جمله های تشکر آمیز بسیار مهم است. قدردانی افراد نسبت به هم، به طرف مقابل این پیام را منتقل می کند که شما خشنود و قدرشناس هستید و برای او که رضایت شما را فراهم ساخته ارزش قائل هستید و در نتیجه رفتار دلخواه شما تکرار خواهد شد.

توانایی مقابله با استرس: در طول عمر خانواده، استرس های و بحران های زیادی مطرح می گردند که بر خانواده اثر می گذارد. در خانواده سالم این توانمندی و ظرفیت وجود دارد که استرس ها کنترل و با بحران مقابله شود. رواشناسان بخشی از این استرس ها و بحران ها را در خانواده قابل انتظار و برخی را غیر قابل انتظار می دانند.

استرس های قابل انتظار همچون تولد فرزند جدید، ازدواج فرزند و جداشدن او از خانه می باشد. برخی نیز غیر قابل انتظارند مانند از دست دادان شغل,، بیماری های شدید فرزندان، به دنیا آمدن فرزند دارای مشکل و … به هر صورت گسترده ی استرس ها از حالات خفیف آن مثل نگرانی از  انجام نشدن کارهای خانه تا درجات متوسط یا شدید آسیب زا همچون مشکلات مالی، افت تحصیلی فرزندان و یا از دست دادن عزیزان در خانواده رخ می دهد اما توانایی افراد در کنترل آنها دارای اهمیت فراوانی است.

روانشناسان غالباً مهارت مقابله با استرس را از دو جنبه مورد توجه قرار می دهند مقابله مسأله مدار و مقابله هیجان مدار.

در مقابله مسأله مدار فرد سعی می کند با انجام فعالیت های خاصی استرس را برطرف کند و یا از از شدت آن بکاهد. مثلا وقتی مادری فرزندش بیمار می شود او را نزد پزشک می برد. گاه به سادگی نمی توان استرس و یا بحران را برطرف و یا کاهش داد اما می توان تحمل خود را در برابر استرس بالا برد. به بیان دیگر فرد، عملی را روی عامل استرس زا انجام نمی دهد بلکه هیجانات و روحیات خود را بهبود می بخشد تا بتواند بهتر با عامل استرس زا مقابله کند. آرامش عضلاتی، دعا ، نیایش، بیان احساسات مثل گریه کردن در مقابله هیجان مدار مطرح می شوند.

نقش و وظایف روشن و تعریف شده: در خانواده های سالم نقش ها و وظایف به شکلی مناسب و روشن تعیین شده است و اعضای خانواده با رضایت آنها را پذیرفته و اجرا می نمایند.

جهت گیری معنوی در خانواده: زندگی معنوی جوهر و اصل زندگی انسان است. معنویت در خانواده مستلزم دوست داشتن، توجه داشتن، مورد نیاز یودن، در جست و جوی حقیقت بودن و توجه به خوبی ها است. معنوی بودن مستلزم زندگی کردن به خاطر چیزی است که او را خدا می نامند.

همچنین ببینید

افزایش خودباوری و اعتماد بنفس کودکان

یکی از راه ها و روش هایی که کودکان ما به خودباوری برسند و بفهمند …